Sağlıklı Yaşam

Ev Tozu Akarları

ev tozu akarları

Toz Akarları Nedir?

Toz akarları, ölü insan derisi hücreleriyle beslenen ve sıcak, nemli ortamlarda gelişen çok küçük, böcek benzeri haşerelerdir. Toz akarları bizim göremeyeceğimiz kadar küçüktür. Vücudumuzu ısıran, sokan veya sokan parazitler değillerdir. Bunun yerine, toz veya toz akarlarına alerjisi olan kişiler, toz akarlarının dışkısından, idrarından veya çürüyen vücutlarından gelen tozdaki proteinleri solumaya tepki gösterirler. Toz akarlarının neden olduğu burun pasajlarının şişmesi (iltihaplanma olarak da adlandırılır) toz alerjisi olarak kabul edilir.

Toz akarları evinizdeki yatak takımlarında, şiltelerde, döşemeli mobilyalarda, halılarda veya perdelerde yaşayabilir. Toz akarları neredeyse her yerdedir.

Toz Akarları  Nasıl Oluşur?

Toz akarları doğal olarak oluşur ve neredeyse tüm evlerde görünebilir. Nem, bir evde yüksek düzeyde toz akarı olup olmadığını belirlemede en önemli faktördür. Bunun nedeni, toz akarlarının bizim gibi su içmemeleridir; havadan nemi emerler. Çöller gibi düşük nemli alanlarda toz akarları yaşayamaz.

Evcil hayvan alerjenlerinin aksine, toz akarı alerjenleri genellikle havada kalmaz. Bunun yerine, alerjen hızla toza veya kumaşlara yerleşir. Bu alerjenler, aynı zamanda yuva görevi gören yatak takımlarına, şiltelere, döşemeli mobilyalara, halılara ve perdelere yapışır. Toz akarı alerjenlerine maruz kalmanın çoğu uyku sırasında gerçekleşir.

Toz Akarı Alerjisinin Belirtileri

  • Hapşırma
  • Burun Akıntısı
  • Kaşıntılı, kırımızı veya sulu gözler
  • Burun tıkanıklığı
  • Çocuklarda burnun sık sık yukarı doğru ovulması

 

Toz Akarlarına Karşı Nasıl Korunulur?

  • Evinizi yüzde 50 nemin altında tutun. Nemli alanlarda klima ve nem gidericiler yardımcı olabilir.
  • Toz akarlarının yaşayabileceği yerleri azaltın. Döşemeli mobilyaları çıkarın veya pürüzsüz yüzeyli mobilyalar kullanın. Şilteleri ve yastıkları alerjen kılıflarla örtün. Nevresimleri haftada bir kez sıcak suda  yıkayın. Dağınıklığı, toz akarlarının yaşadığı diğer yerleri azaltın.
  • Düzenli olarak toz alın. Toz miktarını azaltmak ve evinizdeki genel iç mekan hava kalitesini iyileştirmek için düzenli olarak toz alın. Toz alırken, temizlik sırasında karışan toz miktarını azaltmak için tozu hapsedebilecek ve kilitleyebilecek bir şey (ıslak bez veya mikrofiber bez vb) kullanın.

Toz akarlarına alerjisi olan veya toz akarı alerjisinin tetiklediği astımı olan kişilerin evlerinde toz akarlarını azaltmaları gerekir.